W domu kultury w Barczewie wolny czas spędzą dzieci, młodzież, dorośli oraz seniorzy, uczestnicząc w zajęciach plastycznych, wokalnych, lingwistycznych, nauki gry na instrumentach i nauki fotografowania.

Miłośnicy książek mogą korzystać z biblioteki gminnej, której filie mieszczą się również w innych miejscowościach gminy Barczewo. W MOKSiT odbywają się także imprezy, podczas których mieszkańcy mają okazję spotkać się i porozmawiać ze znanymi osobami. Gościli tu m.in. Rudi Schuberth, Akcent, Grupa Operacyjna, Enej.

Instytucja organizuje stałe cykliczne imprezy, takie jak Dni Barczewa, Dożynki gminne, Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Złota Kaczka”, Wyścig kolarski „Tour de Warmia”. Do zadań placówki należą także nadzorowanie działalności wiejskich świetlic, obsługa punktu informacji turystycznej przy ul. Mickiewicza oraz popularyzacja Salonu Muzycznego im. Feliksa Nowowiejskiego.

Międzynarodowy Festiwal Chóralny im. Feliksa Nowowiejskiego jest najważniejszą imprezą kulturalną w gminie Barczewo, organizowaną od 2002 roku na przełomie maja i czerwca. Na terenie gminy i ościennych miejscowości odbywają się liczne koncerty, oceniane przez jury. Ostateczny werdykt jest ogłaszany w kościele św. Anny w Barczewie.
(MW / Fot. Pixabay CC0)