Ciekawą propozycją jest odbywający się od 2002 r. Międzynarodowy Festiwal Chóralny, który co roku rozpoczyna się przemarszem wszystkich zespołów chóralnych przez miasto, od pomnika Feliksa Nowowiejskiego do kościoła św. Anny. Dla tych, którzy cenią sztukę wysoką, ale lubią też teatr, ciekawą propozycją będzie Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Złota Kaczka”. Co roku na festiwalu młode teatry prezentują swoje interpretacje scenicznej klasyki, pokazując świeże spojrzenie na teatr. W maju tego roku odbyła się już siedemnasta edycja „Złotej Kaczki”.

Śladami dwóch kultur
Barczewo to także miasto dwóch kultur: żydowskiej i katolickiej. Ślady naszych starszych braci w wierze można zobaczyć w Barczewie w postaci starego kirkutu przy ulicy Warmińskiej, założonego w 1817 r. oraz zbudowanej w stylu neoklasycystycznym synagogi z 1847 r., która obecnie znajduje się na ul. Tadeusza Kościuszki 9 i została przemianowana na Muzeum Warmii i Mazur. To zabytek niebywałej wagi, ponieważ jest to jedyna ocalała synagoga na terenie Warmii. Choćby z tego jednego powodu warto ją zwiedzić. W obu miejscach można wyczuć dawny charakter miasta, w którym żyli zarówno żydzi, jak i katolicy.

Wędrówka śladami tych dwóch kultur może być zarówno edukacyjną przygodą, jak i nostalgiczną wyprawą śladami tak odmiennych religii.