Barczewo uzyskało prawa miejskie już w 1364 r. i charakteryzuje się typowo średniowieczną zabudową. Widać to zwłaszcza po planie zbudowanym na kształt prostokąta z centralnym rynkiem, który jest bardzo urokliwy oraz po pozostałościach muru obronnego z czerwonej cegły, który wraz z częścią baszty zachował się przy barczewskim więzieniu. Oprócz murów obronnych można podziwiać również piękne bramy miejskie: Olsztyńską i Jeziorańską.

Cztery zegary
Oprócz zabytków sakralnych w Barczewie można również podziwiać budynki świeckie. Należy do nich niewątpliwie neogotycki ratusz na planie prostokąta, wybudowany w XIX w. Budynek wyróżnia się piękną, ośmioboczną wieżą, na której znajdują się aż cztery tarcze zegarowe. To rzadki wyjątek. Wieża otoczona jest balustradą, która tworzy taras widokowy.

Obecnie mieści się tam siedziba władz miejskich. Ciekawym, również neogotyckim budynkiem jest szpital św. Antoniego, zwany także Mariackim. Został wybudowany w 1902 r. na miejscu wcześniejszego szpitala. Budynek zdobi figura Matki Boskiej, która jest pozostałością po kaplicy św. Antoniego.

Barczewo może pochwalić się również pięknymi kościołami. Jednym z nich jest kościół św. Anny i Szczepana. Jego historia sięga aż XIV w., choć liczne pożary znacznie zmieniły jego wygląd. Po gruntownym remoncie i odbudowie można go podziwiać. Niedaleko położony Dom Parafialny, wybudowany w połowie XIX w. również wart jest obejrzenia.